製品詳細
起源の場所: デンマーク
ブランド名: PR
証明: CO
モデル番号: PR 4179B
書類: 4179v102_uk.pdf
支払及び船積みの言葉
最小注文数量: 1
価格: 150usd-350usd
受渡し時間: 5~7営業日
支払条件: T/T
供給の能力: 99個 4~6週間
|
正確さ:
|
全スケールの ±0.5%
|
保護等級:
|
IP65
|
応答時間:
|
≤1秒
|
較正:
|
工場で校正済み
|
圧力タイプ:
|
ゲージ、アブソリュート、ディファレンシャル
|
応用:
|
産業,エアコン,自動車
|
電源:
|
24 V DC
|
測定範囲:
|
0 ~ 1000 psi
|
取り付け:
|
パネルマウントまたはパイプマウント
|
製品名:
|
圧力測定器具
|
接続タイプ:
|
1/4インチNPT
|
出力信号:
|
4~20mA、0~10V
|
材料:
|
ステンレス鋼
|
表示タイプ:
|
デジタルLCD
|
動作温度:
|
-20°Cへの85°C
|
|
正確さ:
|
全スケールの ±0.5%
|
|
保護等級:
|
IP65
|
|
応答時間:
|
≤1秒
|
|
較正:
|
工場で校正済み
|
|
圧力タイプ:
|
ゲージ、アブソリュート、ディファレンシャル
|
|
応用:
|
産業,エアコン,自動車
|
|
電源:
|
24 V DC
|
|
測定範囲:
|
0 ~ 1000 psi
|
|
取り付け:
|
パネルマウントまたはパイプマウント
|
|
製品名:
|
圧力測定器具
|
|
接続タイプ:
|
1/4インチNPT
|
|
出力信号:
|
4~20mA、0~10V
|
|
材料:
|
ステンレス鋼
|
|
表示タイプ:
|
デジタルLCD
|
|
動作温度:
|
-20°Cへの85°C
|
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation environment | Pollution degree 2 & measurement/overvoltage category II |
| Dimensions (HxWxD) | 109 x 23.5 x 104 mm |
| Dimensions with PR 4500 | 109 x 23.5 x 131 mm |
| Weight (approx.) | 155 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration compliance | IEC 60068-2-6 (2...13.2 Hz: ±1 mm, 13.2...100 Hz: ±0.7 g) |
| Supply voltage, universal | 21.6...253 VAC, 50...60 Hz or 19.2...300 VDC |
| Internal fusible resistor | < 80 s, 2.4 A |
| Maximum required power | 1.2 W |
| Max. power dissipation - current measurement | 2.2 W |
| Max. power dissipation - voltage measurement | 1.2 W |
| Test voltage | 2.3 kVAC |
| Input to any (working) | 250 VAC (reinforced) |
| Relay to relay (working) | 125 VAC (reinforced) |
| Response time (0...90%, 100...10%) | < 0.75 s |
| Signal dynamics, input | 20 bit |
| Bandwidth | 40…400 Hz |
| Programming interface | PR 4500 communication interfaces |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of span* |
| Extended EMC immunity: NAMUR NE21, A criterion, burst | < ±1% of span* |
| Signal range | 0...5 AAC / 40...400 Hz |
| Maximum input limit | 6.00 AAC @ 40°C |
| Programmable measurement ranges | 0...0.5; 0…1; 0…2.5 & 0...5 AAC |
| Custom configurable signal range | 0...5 AAC /40...400 Hz |
| Minimum measurement range (span) | 0.5 AAC |
| Input resistance | < 0.042 Ω (including terminals) |
| Signal range | 0...300 VAC / 40...400 Hz |
| Programmable measurement ranges | 0...0.5, 0...1, 0...2.83, 0…5, 0…120, 0…230 & 0…300 VAC |
| Custom configurable signal range | 0...300 VAC / 40...400 Hz |
| Minimum measurement range (span) | 0.5 VAC |
| Input resistance | Nominal 3 MΩ || 100 pF |
| Relay functions | Setpoint, Window, Error indication, Latch, Power and Off |
| Hysteresis | 0...100% |
| ON and OFF delay | 0...3600 s |
| Power On delay | 0...9999 s |
| Maximum voltage | 250 VAC / VDC |
| Maximum current | 2 A |
| Maximum AC power | 500 VA |
| Maximum DC current, resistive load ≤ 30 VDC | 2 ADC |
| Maximum DC current, resistive load > 30 VDC | See manual for details |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| c UL us, UL 508 | E248256 |
| SIL | Hardware assessed for use in SIL applications |