製品詳細
起源の場所: デンマーク
ブランド名: PR
証明: CO
モデル番号: PR 9116A
支払及び船積みの言葉
最小注文数量: 1
価格: 150-350usd
受渡し時間: 5~7営業日
支払条件: T/T
供給の能力: 99個 4~6週間
|
ハウジング材質:
|
アルミニウム合金
|
使用温度範囲:
|
-20℃~70℃
|
正確さ:
|
±0.1%
|
出力信号:
|
4〜20mA 0〜10V
|
電源:
|
DC24V
|
重さ:
|
150グラム
|
取付タイプ:
|
DINレール
|
画面:
|
液晶画面
|
応答時間:
|
≤1秒
|
入れられたタイプ:
|
電圧、電流、抵抗、温度
|
保護レベル:
|
IP65
|
寸法:
|
100mm × 50mm × 25mm
|
分離:
|
入力と出力間の電気的絶縁
|
|
ハウジング材質:
|
アルミニウム合金
|
|
使用温度範囲:
|
-20℃~70℃
|
|
正確さ:
|
±0.1%
|
|
出力信号:
|
4〜20mA 0〜10V
|
|
電源:
|
DC24V
|
|
重さ:
|
150グラム
|
|
取付タイプ:
|
DINレール
|
|
画面:
|
液晶画面
|
|
応答時間:
|
≤1秒
|
|
入れられたタイプ:
|
電圧、電流、抵抗、温度
|
|
保護レベル:
|
IP65
|
|
寸法:
|
100mm × 50mm × 25mm
|
|
分離:
|
入力と出力間の電気的絶縁
|
The PR 9116A Universal Converter is a versatile signal conditioning device designed for industrial applications. It accepts multiple input types and provides reliable signal conversion with flexible output options. The unit can be supplied separately or installed on DIN rail systems.
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation environment | Pollution degree 2 & measurement/overvoltage category II |
| Dimensions (H*W*D) | 109 * 23.5 * 104 mm |
| Dimensions with PR 4500 | 109 * 23.5 * 131 mm |
| Weight (approx.) | 185 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Stripping length | 5 mm |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration resistance | IEC 60068-2-6 compliant |
| Supply voltage | 19.2...31.2 VDC |
| Fuse | 1.25 A SB / 250 VAC |
| Maximum required power | ≤ 2.1 W |
| Maximum power dissipation | ≤ 1.7 W |
| Input to any (test/working) | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Analog output to supply | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Status relay to supply | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Response time (temperature input) | 1...60 s (programmable 0...90%, 100...10%) |
| Response time (mA/V input) | 0.4...60 s (programmable) |
| Signal dynamics (input) | 24 bit |
| Signal dynamics (output) | 16 bit |
| Signal/noise ratio | Minimum 60 dB (0...100 kHz) |
| Accuracy | Better than 0.1% of selected range |
| RTD types supported | Pt10/20/50/100/200/250; Pt300/Pt400/500/1000; Ni50/100/120/1000 |
| Cable resistance per wire | 50 Ω (maximum) |
| Sensor current | Nominal 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resistance (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
| Sensor error detection | Programmable ON / OFF |
| Short circuit detection | Yes |
| Thermocouple types | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| Cold junction compensation (external sensor) | 20...28°C ≤ ±1°C, -20...20°C / 28...70°C ≤ 2°C |
| Cold junction compensation (internal sensor) | ±(2.0°C + 0.4°C * Δt) |
| Sensor error detection | Programmable ON or OFF (wire breakage only) |
| Current measurement range | 0...23 mA |
| Programmable current ranges | 0...20 and 4...20 mA |
| Current input resistance | Nominal 20 Ω + PTC 50 Ω |
| Voltage measurement range | 0...12 VDC |
| Programmable voltage ranges | 0/0.2...1, 0/1...5, 0/2...10 VDC |
| Voltage input resistance | Nominal >10 MΩ |
| Signal range | 0...23 mA |
| Programmable signal ranges | 0...20/4...20/20...0/20...4 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Relay functions | Setpoint, Window, Sensor error, Power and Off |
| Maximum voltage | 250 VAC / VDC |
| Maximum current | 2 A |
| Maximum AC power | 500 VA |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| ATEX Approval | KEMA 10ATEX0053 X |
| IECEx | KEM 10.0022X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0177X |
| FM US/Canada | FM19US0058X / FM19CA0031X |
| INMETRO | DEKRA 23.0006X |
| UL 61010-1 | E314307 |
| UL 913 | E233311 (only 9116xx-U9) |
| CCC | 2024322316005917 |
| KCs | 21_AV4BO_0178X (only 9116Ax-KCs) |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00000JD |
| ClassNK | TA24034M |
| SIL | SIL 2 certified & fully assessed according to IEC 61508 |