Детали продукта
Место происхождения: ДАНЬШИЯ
Фирменное наименование: PR
Сертификация: CO
Номер модели: ПР 9116А
Документ: 9116v003_108_uk.pdf
Условия оплаты & доставки
Количество мин заказа: 1
Цена: 150-350usd
Время доставки: 5-7 рабочих дней
Условия оплаты: Т/Т
Поставка способности: 99шт 4-6 недель
|
Материал корпуса:
|
Алюминиевый сплав
|
Диапазон рабочих температур:
|
от -20°С до 70°С
|
Точность:
|
±0,1%
|
Выходной сигнал:
|
4-20mA, 0-10V
|
Источник питания:
|
24 В постоянного тока
|
масса:
|
150 грамм
|
Тип монтажа:
|
DIN-рейка
|
Отображать:
|
ЖК-экран
|
Время ответа:
|
≤1 секунд
|
Типы входного сигнала:
|
Напряжение, ток, сопротивление, температура
|
Уровень защиты:
|
IP65
|
Размеры:
|
100 мм х 50 мм х 25 мм
|
Изоляция:
|
Электрическая изоляция между входом и выходом
|
|
Материал корпуса:
|
Алюминиевый сплав
|
|
Диапазон рабочих температур:
|
от -20°С до 70°С
|
|
Точность:
|
±0,1%
|
|
Выходной сигнал:
|
4-20mA, 0-10V
|
|
Источник питания:
|
24 В постоянного тока
|
|
масса:
|
150 грамм
|
|
Тип монтажа:
|
DIN-рейка
|
|
Отображать:
|
ЖК-экран
|
|
Время ответа:
|
≤1 секунд
|
|
Типы входного сигнала:
|
Напряжение, ток, сопротивление, температура
|
|
Уровень защиты:
|
IP65
|
|
Размеры:
|
100 мм х 50 мм х 25 мм
|
|
Изоляция:
|
Электрическая изоляция между входом и выходом
|
The PR 9116A Universal Converter is a versatile signal conditioning device designed for industrial applications. It accepts multiple input types and provides reliable signal conversion with flexible output options. The unit can be supplied separately or installed on DIN rail systems.
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation environment | Pollution degree 2 & measurement/overvoltage category II |
| Dimensions (H*W*D) | 109 * 23.5 * 104 mm |
| Dimensions with PR 4500 | 109 * 23.5 * 131 mm |
| Weight (approx.) | 185 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Stripping length | 5 mm |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration resistance | IEC 60068-2-6 compliant |
| Supply voltage | 19.2...31.2 VDC |
| Fuse | 1.25 A SB / 250 VAC |
| Maximum required power | ≤ 2.1 W |
| Maximum power dissipation | ≤ 1.7 W |
| Input to any (test/working) | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Analog output to supply | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Status relay to supply | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Response time (temperature input) | 1...60 s (programmable 0...90%, 100...10%) |
| Response time (mA/V input) | 0.4...60 s (programmable) |
| Signal dynamics (input) | 24 bit |
| Signal dynamics (output) | 16 bit |
| Signal/noise ratio | Minimum 60 dB (0...100 kHz) |
| Accuracy | Better than 0.1% of selected range |
| RTD types supported | Pt10/20/50/100/200/250; Pt300/Pt400/500/1000; Ni50/100/120/1000 |
| Cable resistance per wire | 50 Ω (maximum) |
| Sensor current | Nominal 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resistance (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
| Sensor error detection | Programmable ON / OFF |
| Short circuit detection | Yes |
| Thermocouple types | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| Cold junction compensation (external sensor) | 20...28°C ≤ ±1°C, -20...20°C / 28...70°C ≤ 2°C |
| Cold junction compensation (internal sensor) | ±(2.0°C + 0.4°C * Δt) |
| Sensor error detection | Programmable ON or OFF (wire breakage only) |
| Current measurement range | 0...23 mA |
| Programmable current ranges | 0...20 and 4...20 mA |
| Current input resistance | Nominal 20 Ω + PTC 50 Ω |
| Voltage measurement range | 0...12 VDC |
| Programmable voltage ranges | 0/0.2...1, 0/1...5, 0/2...10 VDC |
| Voltage input resistance | Nominal >10 MΩ |
| Signal range | 0...23 mA |
| Programmable signal ranges | 0...20/4...20/20...0/20...4 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Relay functions | Setpoint, Window, Sensor error, Power and Off |
| Maximum voltage | 250 VAC / VDC |
| Maximum current | 2 A |
| Maximum AC power | 500 VA |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| ATEX Approval | KEMA 10ATEX0053 X |
| IECEx | KEM 10.0022X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0177X |
| FM US/Canada | FM19US0058X / FM19CA0031X |
| INMETRO | DEKRA 23.0006X |
| UL 61010-1 | E314307 |
| UL 913 | E233311 (only 9116xx-U9) |
| CCC | 2024322316005917 |
| KCs | 21_AV4BO_0178X (only 9116Ax-KCs) |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00000JD |
| ClassNK | TA24034M |
| SIL | SIL 2 certified & fully assessed according to IEC 61508 |