उत्पाद का विवरण
उत्पत्ति के प्लेस: डेनमार्क
ब्रांड नाम: PR
प्रमाणन: CO
मॉडल संख्या: पीआर 9116ए
दस्तावेज: 9116v003_108_uk.pdf
भुगतान और शिपिंग की शर्तें
न्यूनतम आदेश मात्रा: 1
मूल्य: 150-350usd
प्रसव के समय: 5-7 कार्य दिवस
भुगतान शर्तें: टी/टी
आपूर्ति की क्षमता: 99पीसी 4-6 सप्ताह
|
आवास सामग्री:
|
एल्यूमीनियम मिश्र धातु
|
तापमान रेंज आपरेट करना:
|
-20°C से 70°C
|
शुद्धता:
|
±0.1%
|
उत्पादन में संकेत:
|
4-20mA, 0-10V
|
बिजली की आपूर्ति:
|
24V डीसी
|
वज़न:
|
150 ग्राम
|
माउन्टिंग का प्रकार:
|
दीन रेल
|
प्रदर्शन:
|
एलसीडी स्क्रीन
|
असर मोड:
|
≤1 दूसरा
|
इनपुट प्रकार:
|
वोल्टेज, करंट, प्रतिरोध, तापमान
|
सुरक्षा स्तर:
|
आईपी65
|
DIMENSIONS:
|
100मिमी x 50मिमी x 25मिमी
|
एकांत:
|
इनपुट और आउटपुट के बीच विद्युत अलगाव
|
|
आवास सामग्री:
|
एल्यूमीनियम मिश्र धातु
|
|
तापमान रेंज आपरेट करना:
|
-20°C से 70°C
|
|
शुद्धता:
|
±0.1%
|
|
उत्पादन में संकेत:
|
4-20mA, 0-10V
|
|
बिजली की आपूर्ति:
|
24V डीसी
|
|
वज़न:
|
150 ग्राम
|
|
माउन्टिंग का प्रकार:
|
दीन रेल
|
|
प्रदर्शन:
|
एलसीडी स्क्रीन
|
|
असर मोड:
|
≤1 दूसरा
|
|
इनपुट प्रकार:
|
वोल्टेज, करंट, प्रतिरोध, तापमान
|
|
सुरक्षा स्तर:
|
आईपी65
|
|
DIMENSIONS:
|
100मिमी x 50मिमी x 25मिमी
|
|
एकांत:
|
इनपुट और आउटपुट के बीच विद्युत अलगाव
|
The PR 9116A Universal Converter is a versatile signal conditioning device designed for industrial applications. It accepts multiple input types and provides reliable signal conversion with flexible output options. The unit can be supplied separately or installed on DIN rail systems.
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation environment | Pollution degree 2 & measurement/overvoltage category II |
| Dimensions (H*W*D) | 109 * 23.5 * 104 mm |
| Dimensions with PR 4500 | 109 * 23.5 * 131 mm |
| Weight (approx.) | 185 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Stripping length | 5 mm |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration resistance | IEC 60068-2-6 compliant |
| Supply voltage | 19.2...31.2 VDC |
| Fuse | 1.25 A SB / 250 VAC |
| Maximum required power | ≤ 2.1 W |
| Maximum power dissipation | ≤ 1.7 W |
| Input to any (test/working) | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Analog output to supply | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Status relay to supply | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Response time (temperature input) | 1...60 s (programmable 0...90%, 100...10%) |
| Response time (mA/V input) | 0.4...60 s (programmable) |
| Signal dynamics (input) | 24 bit |
| Signal dynamics (output) | 16 bit |
| Signal/noise ratio | Minimum 60 dB (0...100 kHz) |
| Accuracy | Better than 0.1% of selected range |
| RTD types supported | Pt10/20/50/100/200/250; Pt300/Pt400/500/1000; Ni50/100/120/1000 |
| Cable resistance per wire | 50 Ω (maximum) |
| Sensor current | Nominal 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resistance (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
| Sensor error detection | Programmable ON / OFF |
| Short circuit detection | Yes |
| Thermocouple types | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| Cold junction compensation (external sensor) | 20...28°C ≤ ±1°C, -20...20°C / 28...70°C ≤ 2°C |
| Cold junction compensation (internal sensor) | ±(2.0°C + 0.4°C * Δt) |
| Sensor error detection | Programmable ON or OFF (wire breakage only) |
| Current measurement range | 0...23 mA |
| Programmable current ranges | 0...20 and 4...20 mA |
| Current input resistance | Nominal 20 Ω + PTC 50 Ω |
| Voltage measurement range | 0...12 VDC |
| Programmable voltage ranges | 0/0.2...1, 0/1...5, 0/2...10 VDC |
| Voltage input resistance | Nominal >10 MΩ |
| Signal range | 0...23 mA |
| Programmable signal ranges | 0...20/4...20/20...0/20...4 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Relay functions | Setpoint, Window, Sensor error, Power and Off |
| Maximum voltage | 250 VAC / VDC |
| Maximum current | 2 A |
| Maximum AC power | 500 VA |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| ATEX Approval | KEMA 10ATEX0053 X |
| IECEx | KEM 10.0022X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0177X |
| FM US/Canada | FM19US0058X / FM19CA0031X |
| INMETRO | DEKRA 23.0006X |
| UL 61010-1 | E314307 |
| UL 913 | E233311 (only 9116xx-U9) |
| CCC | 2024322316005917 |
| KCs | 21_AV4BO_0178X (only 9116Ax-KCs) |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00000JD |
| ClassNK | TA24034M |
| SIL | SIL 2 certified & fully assessed according to IEC 61508 |