製品詳細
起源の場所: デンマーク
ブランド名: PR
証明: CO
モデル番号: PR 9107B
支払及び船積みの言葉
最小注文数量: 1
価格: 150-300usd
受渡し時間: 5~7営業日
支払条件: T/T
供給の能力: 99個 4~6週間
|
応用:
|
産業用、HVAC、自動車、石油およびガス
|
製品名:
|
圧力測定器具
|
正確さ:
|
±0.25% フルスケール
|
出力信号:
|
4~20mA、0~10V、デジタル
|
保護等級:
|
IP65,IP67
|
動作温度:
|
-20°Cへの85°C
|
較正:
|
工場で校正済み、現場で校正可能
|
応答時間:
|
1秒未満
|
測定範囲:
|
0 ~ 1000 psi
|
表示タイプ:
|
LCD、アナログダイヤル
|
電源:
|
12~24V DC
|
取り付けオプション:
|
パネルマウント、ウォールマウント、パイプマウント
|
接続タイプ:
|
糸付き,フレンジ付き
|
材料:
|
ステンレス鋼、真鍮
|
圧力タイプ:
|
ゲージ、アブソリュート、ディファレンシャル
|
|
応用:
|
産業用、HVAC、自動車、石油およびガス
|
|
製品名:
|
圧力測定器具
|
|
正確さ:
|
±0.25% フルスケール
|
|
出力信号:
|
4~20mA、0~10V、デジタル
|
|
保護等級:
|
IP65,IP67
|
|
動作温度:
|
-20°Cへの85°C
|
|
較正:
|
工場で校正済み、現場で校正可能
|
|
応答時間:
|
1秒未満
|
|
測定範囲:
|
0 ~ 1000 psi
|
|
表示タイプ:
|
LCD、アナログダイヤル
|
|
電源:
|
12~24V DC
|
|
取り付けオプション:
|
パネルマウント、ウォールマウント、パイプマウント
|
|
接続タイプ:
|
糸付き,フレンジ付き
|
|
材料:
|
ステンレス鋼、真鍮
|
|
圧力タイプ:
|
ゲージ、アブソリュート、ディファレンシャル
|
The HART Transparent Driver PR 9107B is a high-performance signal conditioner designed for industrial process control applications. This SIL2-certified device provides reliable communication between HART-compatible field devices and control systems with exceptional accuracy and fast response times.
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation | Pollution degree 2 & measurement/overvoltage category II |
| Dimensions (HxWxD) | 109 x 23.5 x 104 mm |
| Dimensions with PR 4500 | 109 x 23.5 x 131 mm |
| Weight approx. | 250 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration compliance | IEC 60068-2-6 |
| Supply voltage | 19.2...31.2 VDC |
| Fuse | 1.25 A SB / 250 VAC |
| Max. required power | ≤ 1.0 W / ≤ 1.8 W (1 ch. / 2 ch.) |
| Max. power dissipation | ≤ 1.0 W / ≤ 1.8 W (1 ch. / 2 ch.) |
| Input to any (Test/Working) | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Analog output to supply | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Status relay to supply | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Response time (0...90%, 100...10%) | < 5 ms |
| Programming interface | PR 4500 communication interfaces |
| HART communication frequency | 0.5...7.5 kHz |
| Signal to noise ratio | > 60 dB |
| Accuracy | Better than 0.1% of selected range |
| mA absolute accuracy | ≤ ±16 μA |
| mA temperature coefficient | ≤ ±1.6 μA / °C |
| Measurement range | 3.5...23 mA |
| Sensor error detection | < 1 mA (loop break 4...20 mA) |
| Input voltage drop (supplied unit) | < 2 V @ 23 mA |
| Input voltage drop (non-supplied unit) | < 4 V @ 23 mA |
| Signal range | 3.5...23 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 725 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Relay function | N.C. (Normally Closed) |
| Programmable low setpoint | 0...29.9 mA |
| Programmable high setpoint | 0...29.9 mA |
| Hysteresis for setpoints | 0.1 mA |
| Max. voltage | 125 VAC / 110 VDC |
| Max. current | 0.5 AAC / 0.3 ADC |
| ATEX | DEKRA 11ATEX0247 X |
| IECEx | DEK 11.0088X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0173X DEKRA 23UKEX0108X |
| FM us | FM16US0465X / FM16CA0213X |
| INMETRO | DEKRA 23.0004X |
| c UL us | E314307 (UL 61010-1) / E233311 (UL 913, only 9107xx-U9) |
| CCC | 2020322304003422 |
| KCs | 21_AV4BO_0170X / 21_AV4BO_0171X (only 9107Bx-KCs) |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00000JD |
| ClassNK | TA24034M |
| SIL | SIL 2 certified & fully assessed acc. to IEC 61508 |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
| EAC LVD | TR-CU 004/2011 |