|
材料:
|
ステンレス鋼、真鍮
|
応用:
|
産業用プロセス制御、HVAC、油圧システム
|
較正:
|
工場で校正済み、現場で調整可能
|
動作温度:
|
-20℃~80℃
|
取り付けオプション:
|
パネルマウント、パイプマウント
|
応答時間:
|
1秒未満
|
出力信号:
|
4~20mA、0~10V、デジタル
|
侵入防止:
|
IP65
|
測定範囲:
|
0 ~ 1000 psi
|
電源:
|
24 V DC
|
製品名:
|
圧力測定器具
|
圧力タイプ:
|
ゲージ、アブソリュート、ディファレンシャル
|
接続タイプ:
|
糸付き,フレンジ付き
|
表示タイプ:
|
LCD,LED
|
正確さ:
|
±0.25% フルスケール
|
|
材料:
|
ステンレス鋼、真鍮
|
|
応用:
|
産業用プロセス制御、HVAC、油圧システム
|
|
較正:
|
工場で校正済み、現場で調整可能
|
|
動作温度:
|
-20℃~80℃
|
|
取り付けオプション:
|
パネルマウント、パイプマウント
|
|
応答時間:
|
1秒未満
|
|
出力信号:
|
4~20mA、0~10V、デジタル
|
|
侵入防止:
|
IP65
|
|
測定範囲:
|
0 ~ 1000 psi
|
|
電源:
|
24 V DC
|
|
製品名:
|
圧力測定器具
|
|
圧力タイプ:
|
ゲージ、アブソリュート、ディファレンシャル
|
|
接続タイプ:
|
糸付き,フレンジ付き
|
|
表示タイプ:
|
LCD,LED
|
|
正確さ:
|
±0.25% フルスケール
|
| Model | PFP-25 Type |
|---|---|
| Dial Size | 2.5" (63 mm) |
| Case Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Wetted Parts | 316 Stainless Steel or Brass |
| Lens Material | Polycarbonate (High pressure BSP(G) and HP: Tempered safety glass) |
| Bezel | AISI 304 Stainless Steel Bayonet Ring |
| Dial | White aluminum with black and red markings |
| Pointer | Black anodized aluminum with micrometer adjustable screw |
| Accuracy | ±1.5% of Full Scale (ASME B40.100 compliant; EN837-1 available) |
| Connection | 1/4" NPT male (Back/Bottom/Panel mount options) |
| Fill Liquid | Glycerin (Dry case available) |
| Ambient Temperature (Dry) | -40°F to 250°F (-40°C to 120°C) |
| Ambient Temperature (Glycerin Filled) | -4°F to 150°F (-20°C to 65°C) |
| Process Temperature | -40°F to 250°F (-40°C to 120°C) |
| Enclosure Rating | NEMA 4X / IP66 (EN60529-1) |
| Over-Pressure Limit | 25% for pressures ≤1,450 PSI (9,998 kPa); 15% for pressures >1,500 PSI |
| Under & Overload Stops | Incorporated |
| Ventable Plug | Included (Bottom mount) |
| Restricted Orifice | Standard on dual scale (Optional on single scale) |
Compliance: ASME B40.100; EN837-1 (available); CRN registered