उत्पाद का विवरण
उत्पत्ति के प्लेस: डेनमार्क
ब्रांड नाम: PR
प्रमाणन: CO
मॉडल संख्या: पीआर 3101
दस्तावेज: 3101v107_en.pdf
भुगतान और शिपिंग की शर्तें
न्यूनतम आदेश मात्रा: 1
मूल्य: 250-280usd
प्रसव के समय: 5-7 कार्य दिवस
भुगतान शर्तें: टी/टी
आपूर्ति की क्षमता: 99पीसी 4-6 सप्ताह
|
प्रचालन वोल्टेज रेंज:
|
4.5 वी डीसी ... 32 वी डीसी
|
प्रवेश संरक्षण:
|
आईपी65
|
उपयोगकर्ता स्मृति:
|
48 एमबी
|
आवास सामग्री:
|
स्टेनलेस स्टील
|
नमूना:
|
VE4050S2K1C1
|
सामान्य कोड:
|
बीमार8
|
बिजली का संपर्क:
|
पेंच टर्मिनल
|
पैकिंग:
|
कारखाने की मुहर के साथ नया और मूल
|
संकल्प:
|
12 बिट x 12 बिट
|
टैरिफ कोड:
|
85365080
|
श्रेणी:
|
-200℃-1200℃
|
सापेक्षिक आर्द्रता:
|
5 से 95%, गैर-कंडेनसिंग
|
कूजना:
|
हाँ
|
असर मोड:
|
≤1 दूसरा
|
प्राथमिक शक्ति:
|
डीसी इनपुट, 2-तार
|
|
प्रचालन वोल्टेज रेंज:
|
4.5 वी डीसी ... 32 वी डीसी
|
|
प्रवेश संरक्षण:
|
आईपी65
|
|
उपयोगकर्ता स्मृति:
|
48 एमबी
|
|
आवास सामग्री:
|
स्टेनलेस स्टील
|
|
नमूना:
|
VE4050S2K1C1
|
|
सामान्य कोड:
|
बीमार8
|
|
बिजली का संपर्क:
|
पेंच टर्मिनल
|
|
पैकिंग:
|
कारखाने की मुहर के साथ नया और मूल
|
|
संकल्प:
|
12 बिट x 12 बिट
|
|
टैरिफ कोड:
|
85365080
|
|
श्रेणी:
|
-200℃-1200℃
|
|
सापेक्षिक आर्द्रता:
|
5 से 95%, गैर-कंडेनसिंग
|
|
कूजना:
|
हाँ
|
|
असर मोड:
|
≤1 दूसरा
|
|
प्राथमिक शक्ति:
|
डीसी इनपुट, 2-तार
|
| Operating temperature | -25°C to +70°C |
| Storage temperature | -40°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-cond.) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation in | Pollution degree 2 & meas. / overvoltage cat. II |
| Dimensions (HxWxD) | 113 x 6.1 x 115 mm |
| Weight approx. | 70 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.5 mm² / AWG 26...12 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| 2...25 Hz | ±1.6 mm |
| 25...100 Hz | ±4 g |
| Supply voltage | 16.8...31.2 VDC |
| Max. required power | 0.52 W |
| Max. power dissipation | 0.52 W |
| Response time (0...90%, 100...10%) | < 30 ms / 300 ms (selectable) |
| Signal / noise ratio | Min. 60 dB |
| Programming | DIP switches |
| Signal dynamics, input | 23 bit |
| Signal dynamics, output | 18 bit |
| Accuracy | Better than 0.1% of sel. range |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of span |
| Extended EMC immunity: NAMUR NE21, A criterion, burst | < ±1% of span |
| Incorrect DIP-switch setting identification | 0 V / 0 mA output; LED 0.5 s / 1 Hz |
| Temperature range, TC J | -100...+1200°C |
| Temperature range, TC K | -180...+1372°C |
| Min. measurement range (span) - TC J & K | 50°C |
| Accuracy: the greater of | Better than 0.1% of span or 1°C |
| Temperature coefficient: the greater of | 0.1°C/°C or ≤ ±0.01%/°C |
| Sensor cable resistance | < 5 kΩ per wire |
| Cold junction compensation (CJC): Accuracy @ internal CJC | Better than ±2.5°C |
| Internal CJC error detection | Yes |
| Open Thermocouple detection | Yes - selectable via DIP-switch |
| Updating time | 10 ms |
| Signal range | 0...23 mA |
| Programmable signal ranges | 0 / 4...20 mA |
| Sensor error indication (0...20 mA) | 0 mA or 23 mA / OFF |
| Sensor error indication (4...20 mA) | 3.5 mA or 23 mA / acc. to NAMUR NE43 or OFF |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Current limitation @ low output load | < 60 mA peak / < 4 mA average |
| Programmable signal ranges | 0/1...5 and 0/2...10 V |
| Sensor error indication | 0 V / 10% above the max. / none |
| Load (@ voltage output) | ≥ 10 kΩ |
| Open output | < 18 V |
| ATEX | II 3 G Ex ec IIC T4 Gc |
| IECEx | Ex ec IIC T4 Gc |
| FM, US | Cl. I, Div. 2, Gp. A, B, C, D T4 or Cl. I, Zone 2, AEx nA IIC T4 |
| FM, CA | Cl. I, Div. 2, Gp. A, B, C, D T4 or Cl. I, Zone 2, Ex nA IIC T4 |
| EAC Ex | 2Ex nA IIC T4 Gc X |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
| ATEX | KEMA 10ATEX0147 X |
| IECEx | KEM 10.0068X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0055X |
| c FM us | FM17US0004X / FM17CA0003X |
| c UL us, UL 61010-1 | E314307 |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00001RW |