제품 상세정보
원래 장소: 덴마크
브랜드 이름: PR
인증: CO
모델 번호: PR 9116B
지불과 운송 용어
최소 주문 수량: 1
가격: 150-350usd
배달 시간: 5-7 근무일
지불 조건: 티/티
공급 능력: 99pcs 4-6 주
|
넘버오브채널스:
|
1개 또는 2개의 채널
|
격리:
|
입력과 출력 사이의 갈바닉 절연
|
장착 유형:
|
DIN 레일
|
출력전류:
|
최대 100mA
|
출력전압:
|
최대 30V DC
|
전력 소비:
|
1.5W 미만
|
입력전압범위:
|
12-30V DC
|
치수:
|
대략. 100x22.5x110mm
|
응답 시간:
|
1ms 미만
|
주택자재:
|
폴리카보네이트 또는 알루미늄
|
애플리케이션:
|
폭발성 대기의 발화를 방지하기 위해 위험 지역에서 사용
|
작동 온도 범위:
|
-40°C ~ +70°C
|
보호 수준:
|
IP20
|
제품명:
|
본질 안전 장벽
|
|
넘버오브채널스:
|
1개 또는 2개의 채널
|
|
격리:
|
입력과 출력 사이의 갈바닉 절연
|
|
장착 유형:
|
DIN 레일
|
|
출력전류:
|
최대 100mA
|
|
출력전압:
|
최대 30V DC
|
|
전력 소비:
|
1.5W 미만
|
|
입력전압범위:
|
12-30V DC
|
|
치수:
|
대략. 100x22.5x110mm
|
|
응답 시간:
|
1ms 미만
|
|
주택자재:
|
폴리카보네이트 또는 알루미늄
|
|
애플리케이션:
|
폭발성 대기의 발화를 방지하기 위해 위험 지역에서 사용
|
|
작동 온도 범위:
|
-40°C ~ +70°C
|
|
보호 수준:
|
IP20
|
|
제품명:
|
본질 안전 장벽
|
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-cond.) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation in | Pollution degree 2 & meas. / overvoltage cat. II |
| Dimensions (HxWxD) | 109 x 23.5 x 104 mm |
| Dimensions (HxWxD) w/ PR 4500 | 109 x 23.5 x 131 mm |
| Weight approx. | 185 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Stripping length | 5 mm |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| 2...13.2 Hz | ±1 mm |
| 13.2...100 Hz | ±0.7 g |
| Supply voltage | 19.2...31.2 VDC |
| Fuse | 1.25 A SB / 250 VAC |
| Max. required power | ≤ 2.1 W |
| Max. power dissipation | ≤ 1.7 W |
| Test/working: Input to any | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Analog output to supply | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Status relay to supply | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Temperature input, programmable (0...90%, 100...10%) | 1...60 s |
| mA / V input (programmable) | 0.4...60 s |
| 9116x1x: 2-w. sup. (term. 54...52) | 28...16.5 VDC / 0...20 mA |
| 9116x2x: 2-w. sup. (term. 54...52) | 21.4...16.5 VDC / 0...20 mA |
| Programming | PR 4500 communication interfaces |
| Signal dynamics, input | 24 bit |
| Signal dynamics, output | 16 bit |
| Signal / noise ratio | Min. 60 dB (0...100 kHz) |
| Accuracy | Better than 0.1% of sel. range |
| RTD type | Pt10/20/50/100/200/250; Pt300/Pt400/500/1000; Ni50/100/120/1000 |
| Cable resistance per wire | 50 Ω (max.) |
| Sensor current | Nom. 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resistance (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
| Sensor error detection | Programmable ON / OFF |
| Short circuit detection | Yes |
| Potentiometer min....max. | 10 Ω...10 kΩ |
| Thermocouple type | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| Cold junction compensation (CJC) via ext. sensor in 5910 | 20...28°C ≤ ±1°C, -20...20°C / 28...70°C ≤ 2°C |
| CJC via int. mounted sensor | ±(2.0°C + 0.4°C * Δt) |
| Measurement range | 0...23 mA |
| Programmable measurement ranges | 0...20 and 4...20 mA |
| Input resistance | Nom. 20 Ω + PTC 50 Ω |
| Sensor error detection | Loop break 4...20 mA |
| Measurement range | 0...12 VDC |
| Programmable measurement ranges | 0/0.2...1, 0/1...5, 0/2...10 VDC |
| Input resistance | Nom. >10 MΩ |
| Signal range | 0...23 mA |
| Programmable signal ranges | 0...20/4...20/20...0/20...4 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Sensor error indication | 0 / 3.5 / 23 mA / none |
| NAMUR NE43 Upscale/Downscale | 23 mA / 3.5 mA |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Max. external 2-wire supply | 26 VDC |
| Effect of external 2-wire supply voltage variation | < 0.005% of span / V |
| Relay functions | Setpoint, Window, Sensor error, Power and Off |
| Max. voltage | 250 VAC / VDC |
| Max. current | 2 A |
| Max. AC power | 500 VA |
| Max. DC current, resistive load > 30 VDC | See manual for details |
| Max. voltage | 125 VAC / 110 VDC |
| Max. current | 0.5 AAC / 0.3 ADC |
| Max. AC power | 62.5 VA / 32 W |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
| EAC LVD | TR-CU 004/2011 |
| ATEX | KEMA 10ATEX0053 X |
| IECEx | KEM 10.0022X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0177X DEKRA 23UKEX0104X |
| FM us | FM19US0058X / FM19CA0031X |
| INMETRO | DEKRA 23.0006X |
| UL us, UL 61010-1 | E314307 |
| UL us, UL 913 | E233311 (only 9116xx-U9) |
| CCC | 2024322316005917 |
| KCs | 21_AV4BO_0176X / 21_AV4BO_0177X (only 9116Bx-KCs) |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00000JD |
| ClassNK | TA24034M |
| SIL | SIL 2 certified & fully assessed acc. to IEC 61508 |