उत्पाद का विवरण
उत्पत्ति के प्लेस: डेनमार्क
ब्रांड नाम: PR
प्रमाणन: CO
मॉडल संख्या: पीआर 9203बी
दस्तावेज: 9203bv003_106_uk.pdf
भुगतान और शिपिंग की शर्तें
न्यूनतम आदेश मात्रा: 1
मूल्य: 160-360usd
प्रसव के समय: 5-7 कार्य दिवस
भुगतान शर्तें: टी/टी
आपूर्ति की क्षमता: 99पीसी 4-6 सप्ताह
|
माउन्टिंग का प्रकार:
|
डीआईएन रेल या पैनल माउंट
|
DIMENSIONS:
|
100 मिमी x 22.5 मिमी x 110 मिमी
|
आउटपुट करेंट:
|
मैक्स 100mA
|
संलग्नक सामग्री:
|
एल्यूमीनियम या स्टेनलेस स्टील
|
शक्ति दर्ज़ा:
|
1W से 5W
|
तापमान रेंज आपरेट करना:
|
-40°C से +70°C
|
आउटपुट वोल्टेज:
|
24V डीसी
|
इनपुट वोल्टेज:
|
24V डीसी
|
सुरक्षाअनुमोदन:
|
Ex ia IIC, Ex ib IIC
|
प्रवेश संरक्षण:
|
IP20 से IP65
|
आगत बहाव:
|
मैक्स 100mA
|
अलगाववोल्टेज:
|
2500 वी एसी
|
प्रोडक्ट का नाम:
|
आंतरिक सुरक्षा बाधाएँ
|
प्रतिक्रिया समय:
|
1ms से कम
|
|
माउन्टिंग का प्रकार:
|
डीआईएन रेल या पैनल माउंट
|
|
DIMENSIONS:
|
100 मिमी x 22.5 मिमी x 110 मिमी
|
|
आउटपुट करेंट:
|
मैक्स 100mA
|
|
संलग्नक सामग्री:
|
एल्यूमीनियम या स्टेनलेस स्टील
|
|
शक्ति दर्ज़ा:
|
1W से 5W
|
|
तापमान रेंज आपरेट करना:
|
-40°C से +70°C
|
|
आउटपुट वोल्टेज:
|
24V डीसी
|
|
इनपुट वोल्टेज:
|
24V डीसी
|
|
सुरक्षाअनुमोदन:
|
Ex ia IIC, Ex ib IIC
|
|
प्रवेश संरक्षण:
|
IP20 से IP65
|
|
आगत बहाव:
|
मैक्स 100mA
|
|
अलगाववोल्टेज:
|
2500 वी एसी
|
|
प्रोडक्ट का नाम:
|
आंतरिक सुरक्षा बाधाएँ
|
|
प्रतिक्रिया समय:
|
1ms से कम
|
Universal Ex driver for solenoids, acoustic alarms and LEDs with extended self-diagnostics. Available in 1 or 2 channel configurations. Can be supplied separately or installed on power rail PR 94.
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -20°C to +85°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Installation in | Pollution degree 2 & measurement / overvoltage category II |
| Dimensions (HxWxD) | 109 x 23.5 x 104 mm |
| Dimensions (HxWxD) with PR 4500 | 109 x 23.5 x 131 mm |
| Weight approx. | 170 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration | IEC 60068-2-6 2...13.2 Hz: ±1 mm 13.2...100 Hz: ±0.7 g |
| Supply voltage | 19.2...31.2 VDC |
| Fuse | 1.25 A SB / 250 VAC |
| Max. required power | ≤ 1.9 W / ≤ 3.1 W (1 / 2 ch.) - low current ≤ 2.5 W (1 ch.) - high current |
| Max. power dissipation, 1 / 2 ch. | ≤ 1.1 W / ≤ 2.0 W (1 / 2 ch.) - low current |
| Max. power dissipation | ≤ 1.7 W (1 ch.) - high current |
| Test/working: Input to any | 2.6 kVAC / 300 VAC reinforced isolation |
| Output 1 to output 2 | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Status relay to supply | 1.5 kVAC / 150 VAC reinforced isolation |
| Programming | PR 4500 communication interfaces |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of span |
| Extended EMC immunity: NAMUR NE21, A criterion, burst | < ±1% of span |
| Trigger level LOW | ≤ 2.0 VDC |
| Trigger level HIGH | ≥ 4.0 VDC |
| Max. external voltage | 28 VDC |
| Input impedance | 3.5 kΩ |
| Trigger level LOW | ≤ 8.0 VDC |
| Trigger level HIGH | ≥ 10.0 VDC |
| Max. external voltage | 28 VDC |
| Input impedance | 3.5 kΩ |
| Max. voltage | 125 VAC / 110 VDC |
| Max. current | 0.5 AAC / 0.3 ADC |
| Max. AC power | 62.5 VA / 32 W |
| Output ripple | < 40 mVRMS |
| EMC | 2014/30/EU & UK SI 2016/1091 |
| LVD | 2014/35/EU & UK SI 2016/1101 |
| ATEX | 2014/34/EU & UK SI 2016/1107 |
| RoHS | 2011/65/EU & UK SI 2012/3032 |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
| EAC LVD | TR-CU 004/2011 |
| ATEX | KEMA 07ATEX0147 X |
| IECEx | KEM 09.0001X |
| UKEX | DEKRA 21UKEX0181X DEKRA 23UKEX0106X |
| FM US | FM19US0057X / FM19CA0030X |
| INMETRO | DEKRA 23.0008X |
| UL US, UL 61010-1 | E314307 |
| UL US, UL 913 | E233311 (only 9203xxxx-U9) |
| CCC | 2020322304003423 |
| KCs | 21_AV4BO_0182X / 21_AV4BO_0183X (only 9203Bxxx-KCs) |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA00000JD |
| ClassNK | TA24034M |
| SIL | SIL 2 certified & fully assessed according to IEC 61508 |