รายละเอียดสินค้า
สถานที่กำเนิด: เดนมาร์ก
ชื่อแบรนด์: PR
ได้รับการรับรอง: CO
หมายเลขรุ่น: พีอาร์ 5116B
เอกสาร: 5116v104_uk.pdf
เงื่อนไขการชําระเงินและการจัดส่ง
จำนวนสั่งซื้อขั้นต่ำ: 1
ราคา: 100-200usd
เวลาการส่งมอบ: 5-7 วันทำการ
เงื่อนไขการชำระเงิน: ที/ที
สามารถในการผลิต: 99 ชิ้น 4-6 สัปดาห์
|
ระยะการวัด:
|
0-1,000 หน่วย
|
ประเภทการติดตั้ง:
|
ราง DIN / ติดผนัง
|
ช่วงความชื้น:
|
0-95% RH ไม่ควบแน่น
|
การป้องกัน:
|
IP65
|
แสดง:
|
จอแอลซีดีพร้อมไฟพื้นหลัง
|
วัสดุที่อยู่อาศัย:
|
อลูมิเนียมอัลลอยด์
|
ชื่อผลิตภัณฑ์:
|
เครื่องส่งสัญญาณมัลติฟังก์ชั่น
|
ประเภทสัญญาณเอาท์พุต:
|
4-20mA, 0-10V, RS485
|
ขนาด:
|
120มม. x 80มม. x 50มม
|
พาวเวอร์ซัพพลาย:
|
24V DC
|
ประเภทสัญญาณอินพุต:
|
อะนาล็อก/ดิจิตอล
|
อุณหภูมิในการทำงาน:
|
-20°ซ ถึง 70°ซ
|
ความแม่นยำ:
|
±0.1%
|
โปรโตคอลการสื่อสาร:
|
Modbus RTU
|
แบบอย่าง:
|
มท-2024
|
|
ระยะการวัด:
|
0-1,000 หน่วย
|
|
ประเภทการติดตั้ง:
|
ราง DIN / ติดผนัง
|
|
ช่วงความชื้น:
|
0-95% RH ไม่ควบแน่น
|
|
การป้องกัน:
|
IP65
|
|
แสดง:
|
จอแอลซีดีพร้อมไฟพื้นหลัง
|
|
วัสดุที่อยู่อาศัย:
|
อลูมิเนียมอัลลอยด์
|
|
ชื่อผลิตภัณฑ์:
|
เครื่องส่งสัญญาณมัลติฟังก์ชั่น
|
|
ประเภทสัญญาณเอาท์พุต:
|
4-20mA, 0-10V, RS485
|
|
ขนาด:
|
120มม. x 80มม. x 50มม
|
|
พาวเวอร์ซัพพลาย:
|
24V DC
|
|
ประเภทสัญญาณอินพุต:
|
อะนาล็อก/ดิจิตอล
|
|
อุณหภูมิในการทำงาน:
|
-20°ซ ถึง 70°ซ
|
|
ความแม่นยำ:
|
±0.1%
|
|
โปรโตคอลการสื่อสาร:
|
Modbus RTU
|
|
แบบอย่าง:
|
มท-2024
|
Compatible with RTD, TC, mV, Ohm, potentiometer, mA and V inputs. Features bipolar voltage input and 2-wire supply > 16.5 V for Ex zone 0 applications.
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Calibration temperature | 20...28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-condensing) |
| Protection degree | IP20 |
| Dimensions (HxWxD) | 109 x 23.5 x 130 mm |
| Weight approx. | 235 g |
| DIN rail type | DIN EN 60715/35 mm |
| Wire size | 0.13...2.08 mm² AWG 26...14 stranded wire |
| Screw terminal torque | 0.5 Nm |
| Vibration | IEC 60068-2-6 2...13.2 Hz: ±1 mm 13.2...100 Hz: ±0.7 g |
| Supply voltage, universal | 21.6...253 VAC, 50...60 Hz or 19.2...300 VDC |
| Fuse | 400 mA SB / 250 VAC |
| Max. required power | 2.4 W |
| Max. power dissipation | 2.0 W |
| Isolation voltage, test / working | 3.75 kVAC / 250 VAC |
| PELV/SELV | IEC 61140 |
| Temperature input, programmable (0...90%, 100...10%) | 400 ms...60 s |
| mA / V input (programmable) | 250 ms...60 s |
| 2-wire supply (pin 54...52) | 28...16.5 VDC / 0...20 mA |
| Programming | PR 5909 Loop Link communications interface |
| Signal / noise ratio | Min. 60 dB (0...100 kHz) |
| Accuracy | Better than 0.05% of selected range |
| Signal dynamics, input | 22 bit |
| Signal dynamics, output | 16 bit |
| Auxiliary voltages: Reference voltage | 2.5 VDC ±0.5% / 15 mA |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of span |
| Extended EMC immunity: NAMUR NE21, A criterion, burst | < ±1% of span |
| Max. offset | 50% of selected max. value |
| RTD type | Pt46, Pt100, Ni100, Cu53, lin. R |
| Cable resistance per wire | 10 Ω (max. 50 Ω) |
| Sensor current | Nom. 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resistance (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
| Sensor error detection | Yes |
| Thermocouple type | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| Cold junction compensation (CJC) | < ±1.0°C |
| Sensor error current | Nom. 30 μA |
| Sensor error detection | Yes |
| Measurement range | 0...100 mA |
| Min. measurement range (span) | 4 mA |
| Input resistance: Supplied unit | Nom. 10 Ω + PTC 10 Ω |
| Input resistance: Non-supplied unit | RSHUNT = ∞, VDROP < 6 V |
| Sensor error detection | Loop break 4...20 mA |
| Measurement range | 0...250 VDC -2500...+2500 mV |
| Min. measurement range (span) | 5 mV |
| Input resistance | Nom. 10 MΩ (≤ 2.5 VDC) Nom. 5 MΩ (> 2.5 VDC) > 5 MΩ (mV input) |
| Potentiometer via 2.5 V ref. | 170 Ω |
| Signal range | 0...20 mA |
| Min. signal range | 10 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 600 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Current limit | ≤ 28 mA |
| Sensor error indication | Programmable 0...23 mA |
| NAMUR NE43 Upscale/Downscale | 23 mA / 3.5 mA |
| Signal range | 4...20 mA |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Max. external 2-wire supply | 29 VDC |
| Effect of external 2-wire supply voltage variation | < 0.005% of span / V |
| Signal range | 0...10 VDC |
| Min. signal range | 500 mV |
| Load (@ voltage output) | ≥ 500 kΩ |
| Relay functions | Increasing / decreasing Window |
| Max. voltage | 250 VAC / VDC |
| Max. current | 2 A |
| Max. AC power | 500 VA |
| Max. DC current, resistive load > 30 VDC | See manual for details |
| Sensor error reaction | Break / Make / Hold / None |
| of span | = of the presently selected range |
| EMC | 2014/30/EU |
| LVD | 2014/35/EU |
| ATEX | 2014/34/EU |
| RoHS | 2011/65/EU |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
| EAC LVD | TR-CU 004/2011 |
| EAC Ex | TR-CU 012/2011 |
| ATEX | KEMA 04ATEX1316 X |
| FM | FM21US0035X |
| c UL us, UL 508 | E231911 |
| EAC Ex | EAEU KZ 7500361.01.01.08756 |
| DNV Marine | TAA0000101 |