Détails de produit
Nom de marque: WINTERS
Numéro de modèle: PEM-40
Documents: pem.pdf
Conditions de paiement et d'expédition
Quantité de commande min: 1
Prix: 18usd
Délai de livraison: 1 à 2 semaines
Conditions de paiement: T/T
Capacité d'approvisionnement: 1 pièce PEM-40
|
Alimentation:
|
24 V CC
|
Précision:
|
± 0,1% FS
|
Options de montage:
|
Panneau, Surface, Tuyau
|
Température de fonctionnement:
|
-40°C à 85°C
|
Type de mesure:
|
Jauge, absolue, différentielle
|
Signal de sortie:
|
4-20 mA, 0-10 V, numérique
|
Temps de réponse:
|
≤ 1 ms
|
pressureRange:
|
0 à 10 000 psi
|
Type de connexion:
|
NPT, BSP, bride
|
Application:
|
Industriel, CVC, automobile, pétrole et gaz
|
Type d'affichage:
|
Cadran analogique, LCD numérique
|
Matériel:
|
Acier inoxydable, laiton
|
Indice de protection:
|
Pour les appareils électroniques
|
Nom du produit:
|
Instruments de mesure de la pression
|
|
Alimentation:
|
24 V CC
|
|
Précision:
|
± 0,1% FS
|
|
Options de montage:
|
Panneau, Surface, Tuyau
|
|
Température de fonctionnement:
|
-40°C à 85°C
|
|
Type de mesure:
|
Jauge, absolue, différentielle
|
|
Signal de sortie:
|
4-20 mA, 0-10 V, numérique
|
|
Temps de réponse:
|
≤ 1 ms
|
|
pressureRange:
|
0 à 10 000 psi
|
|
Type de connexion:
|
NPT, BSP, bride
|
|
Application:
|
Industriel, CVC, automobile, pétrole et gaz
|
|
Type d'affichage:
|
Cadran analogique, LCD numérique
|
|
Matériel:
|
Acier inoxydable, laiton
|
|
Indice de protection:
|
Pour les appareils électroniques
|
|
Nom du produit:
|
Instruments de mesure de la pression
|
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sensing Range | 40 mm (fixed) |
| Minimum Sensing Object | 2 * 2 mm opaque object |
| Hysteresis | 0.5 mm or less |
| Repeatability | 0.05 mm or less |
| Supply Voltage | 5 to 24 V DC ±10% (Ripple P-P 10% or less) |
| Current Consumption | 15 mA or less |
| Output Types | NPN open-collector transistor / PNP open-collector transistor |
| Max Sink Current (NPN) | 50 mA |
| Max Source Current (PNP) | 50 mA |
| Applied Voltage (NPN) | 30 V DC or less (between output and 0 V) |
| Applied Voltage (PNP) | 30 V DC or less (between output and +V) |
| Residual Voltage (50 mA) | 2 V or less |
| Residual Voltage (16 mA) | 1 V or less |
| Output Operation | Incorporated with 2 outputs: Light-ON / Dark-ON |
| Short-circuit Protection | Incorporated |
| Response Time (Light Interrupted) | 80 μs or less |
| Response Time (Light Received) | 20 μs or less |
| Max Response Frequency | 3 kHz |
| Operation Indicator | Orange LED (lights up under light received condition) |
| Pollution Degree | 3 |
| Protection Rating | IP64 (IEC) |
| Ambient Illuminance | Fluorescent light: 1,000 ℓx at the light-receiving face |
| Voltage Withstandability | 1,000 V AC for one min. between all supply terminals and enclosure |
| Insulation Resistance | 20 MΩ, or more, with 250 V DC megger |
| Vibration Resistance | 10 to 2,000 Hz frequency, 1.5 mm double amplitude (max acceleration 196 m/s²) in X, Y and Z directions for two hours each |
| Shock Resistance | 15,000 m/s² acceleration (1,500 G approx.) in X, Y and Z directions three times each |
| Emitting Element | Infrared LED (Peak emission wavelength: 855 nm, non-modulated) |
| Component | Material |
|---|---|
| Enclosure | PBT |
| Display Section | Polycarbonate |
| Cable Type | Specifications |
|---|---|
| Standard | 0.09-mm² 4-core cabtyre cable, PVC, 1 m long |
| Bending-resistant | 0.1-mm² 4-core bending-resistant cabtyre cable, PVC, 1 m long |
| 3m Length | 0.09-mm² 4-core cabtyre cable, PVC, 3 m long |
| Model | Net Weight | Gross Weight |
|---|---|---|
| Standard | 10 g approx. | 15 g approx. |
| Bending-resistant | 30 g approx. | 35 g approx. |