Détails de produit
Nom de marque: WINTERS
Numéro de modèle: PEM-40
Documents: pem.pdf
Conditions de paiement et d'expédition
Quantité de commande min: 1
Prix: 25USD
Délai de livraison: 1 à 2 semaines
Conditions de paiement: T/T
Capacité d'approvisionnement: 1PC 1-2SEMAINE
|
Options de montage:
|
Montage sur panneau, montage mural, montage sur tuyau
|
Signal de sortie:
|
4-20 mA, 0-10 V, numérique
|
Précision:
|
± 0,5% de l'échelle complète
|
Plage de mesure:
|
0 à 1 000 psi
|
Alimentation:
|
24 V CC, alimenté par batterie
|
Indice de protection:
|
Pour les appareils électroniques
|
Type d'affichage:
|
Cadran analogique, LCD numérique
|
Étalonnage:
|
Calibré en usine, calibrable sur le terrain
|
Température de fonctionnement:
|
-20°C à 80°C
|
Application:
|
Industriel, CVC, automobile, pétrole et gaz
|
Temps de réponse:
|
Moins d'une seconde
|
Type de pression:
|
Jauge, absolue, différentielle
|
Matériel:
|
Acier inoxydable, laiton
|
Nom du produit:
|
Instruments de mesure de la pression
|
Type de connexion:
|
D'une épaisseur n'excédant pas 1 mm
|
|
Options de montage:
|
Montage sur panneau, montage mural, montage sur tuyau
|
|
Signal de sortie:
|
4-20 mA, 0-10 V, numérique
|
|
Précision:
|
± 0,5% de l'échelle complète
|
|
Plage de mesure:
|
0 à 1 000 psi
|
|
Alimentation:
|
24 V CC, alimenté par batterie
|
|
Indice de protection:
|
Pour les appareils électroniques
|
|
Type d'affichage:
|
Cadran analogique, LCD numérique
|
|
Étalonnage:
|
Calibré en usine, calibrable sur le terrain
|
|
Température de fonctionnement:
|
-20°C à 80°C
|
|
Application:
|
Industriel, CVC, automobile, pétrole et gaz
|
|
Temps de réponse:
|
Moins d'une seconde
|
|
Type de pression:
|
Jauge, absolue, différentielle
|
|
Matériel:
|
Acier inoxydable, laiton
|
|
Nom du produit:
|
Instruments de mesure de la pression
|
|
Type de connexion:
|
D'une épaisseur n'excédant pas 1 mm
|
| Parameter | Value Type |
|---|---|
| Ultra-small / Cable type Sensing range | 40 mm (fixed) |
| Minimum sensing object | 2 * 2 mm opaque object |
| Hysteresis | 0.5 mm or less |
| Repeatability | 0.05 mm or less |
| Supply voltage | 5 to 24 V DC ±10 % (Ripple P-P 10 % or less) |
| Current consumption | 15 mA or less |
| Output - NPN type | NPN open-collector transistor |
| Output - PNP type | PNP open-collector transistor |
| Max sink current (NPN) | 50 mA |
| Max source current (PNP) | 50 mA |
| Applied voltage (NPN) | 30 V DC or less (between output and 0 V) |
| Applied voltage (PNP) | 30 V DC or less (between output and +V) |
| Residual voltage (50 mA) | 2 V or less |
| Residual voltage (16 mA) | 1 V or less |
| Output operation | Incorporated with 2 outputs: Light-ON / Dark-ON |
| Short-circuit protection | Incorporated |
| Response time (light interrupted) | 80 μs or less |
| Response time (light received) | 20 μs or less |
| Max response frequency | 3 kHz |
| Operation indicator | Orange LED (lights up under light received condition) |
| Pollution degree | 3 |
| Protection | IP64 (IEC) |
| Ambient illuminance | Fluorescent light: 1,000 ℓx at the light-receiving face |
| Voltage withstandability | 1,000 V AC for one min. between all supply terminals connected together and enclosure |
| Insulation resistance | 20 MΩ, or more, with 250 V DC megger between all supply terminals connected together and enclosure |
| Vibration resistance | 10 to 2,000 Hz frequency, 1.5 mm double amplitude (max acceleration 196 m/s²) in X, Y and Z directions for two hours each |
| Shock resistance | 15,000 m/s² acceleration (1,500 G approx.) in X, Y and Z directions three times each |
| Emitting element | Infrared LED (Peak emission wavelength: 855 nm, non-modulated) |
| Material - Enclosure | PBT |
| Material - Display section | Polycarbonate |
| Cable (standard) | 0.09-mm² 4-core cabtyre cable, PVC, 1 m long |
| Cable (bending-resistant) | 0.1-mm² 4-core bending-resistant cabtyre cable, PVC, 1 m long |
| Cable (3m) | 0.09-mm² 4-core cabtyre cable, PVC, 3 m long |
| Cable extension | Extension up to total 100 m is possible with 0.3 mm², or more, cable |
| Weight (standard) | Net weight: 10 g approx., Gross weight: 15 g approx. |
| Weight (bending-resistant) | Net weight: 30 g approx., Gross weight: 35 g approx. |