제품 상세정보
원래 장소: 미국
브랜드 이름: Ashcroft
인증: CO
모델 번호: 1290
문서: datasheet-1290-direct-drive...ge.pdf
지불과 운송 용어
최소 주문 수량: 1
가격: 50-200USD
배달 시간: 5-7 근무일
지불 조건: 티/티
공급 능력: 99PCS 4-6 주
|
다이얼 크기:
|
4인치
|
모델:
|
압력계
|
진공 저항:
|
10 MBAR (0.15 psi)
|
측정 원리:
|
절대 및 게이지 압력
|
이론:
|
펌프 액세서리
|
내진 성능:
|
25g (20 .... 2000HZ)
|
케이스 재질:
|
스테인레스 스틸
|
참조 정확도:
|
표준 : 0.05% 백금 : 최대 0.025%
|
표시하다:
|
LCD
|
OEM:
|
예
|
전압:
|
1-5(브)
|
온도 범위:
|
-40~85°C
|
연결 크기:
|
1/4 인치 NPT
|
공급 전압:
|
10-30VDC
|
힘:
|
유압
|
|
다이얼 크기:
|
4인치
|
|
모델:
|
압력계
|
|
진공 저항:
|
10 MBAR (0.15 psi)
|
|
측정 원리:
|
절대 및 게이지 압력
|
|
이론:
|
펌프 액세서리
|
|
내진 성능:
|
25g (20 .... 2000HZ)
|
|
케이스 재질:
|
스테인레스 스틸
|
|
참조 정확도:
|
표준 : 0.05% 백금 : 최대 0.025%
|
|
표시하다:
|
LCD
|
|
OEM:
|
예
|
|
전압:
|
1-5(브)
|
|
온도 범위:
|
-40~85°C
|
|
연결 크기:
|
1/4 인치 NPT
|
|
공급 전압:
|
10-30VDC
|
|
힘:
|
유압
|
The Ashcroft® 1290 direct drive pressure gauge is engineered for demanding industrial environments with severe vibration or pulsation. Featuring a 4.5" dial diameter and ±0.5% full scale accuracy, this rugged instrument delivers reliable performance in harsh working conditions.
| Dial Size | 4.5" |
| Accuracy | ±0.5% of full scale (ASME B40.100 Grade 2A) |
| Process Connection | 1/4" NPT, 1/2" NPT Male |
| Process Connection Direction | Radial |
| Installation Options | Direct installation, wall installation, and panel installation |
| Bourdon Tube Material | Inconel® |
| Process Connection Material | 316L Stainless Steel |
| Case Material | ABS |
| Glass Type | Acrylic glass, ordinary glass |
| Bezel Material | 302 Stainless Steel |
| Pressure Relief Back Cover | Polypropylene |
| Temperature Range | -20°F to 250°F (-29°C to 121°C) |
| Pressure Range | 15-2000 psi |
| Available Units | psi, bar, kg/cm², kPa |
| Environmental Protection | Non-sealed case, suitable for rainproof environments |