제품 상세정보
원래 장소: 미국
브랜드 이름: Ashcroft
인증: CO
모델 번호: 1259
문서: datasheet-1259-pressure-gau...ge.pdf
지불과 운송 용어
최소 주문 수량: 1
가격: 50-300USD
배달 시간: 5-7 근무일
지불 조건: 티/티
공급 능력: 99PCS 4-6 주
|
장착 유형:
|
패널 실장
|
연결 스레드:
|
M20*1.5,1/2NPT,1/4NPT,G3/8,G1/2 등
|
출력 신호:
|
4-20 MA
|
전원공급장치:
|
9 ~ 36VDC
|
범위:
|
0-10kpa....60Mpa
|
진입 보호:
|
IP65
|
압력 범위:
|
0-100bar-1000bar
|
측정 원리:
|
절대 및 게이지 압력
|
압력 유형:
|
게이지 압력
|
이론:
|
펌프 액세서리
|
무게:
|
0.5kg
|
습식 부품 재료:
|
스테인레스 스틸
|
측정 매체:
|
압력, 수준 및 흐름
|
액체 채우기:
|
글리세린
|
다이어프램 재질:
|
, 바이톤, 산, 부식
|
|
장착 유형:
|
패널 실장
|
|
연결 스레드:
|
M20*1.5,1/2NPT,1/4NPT,G3/8,G1/2 등
|
|
출력 신호:
|
4-20 MA
|
|
전원공급장치:
|
9 ~ 36VDC
|
|
범위:
|
0-10kpa....60Mpa
|
|
진입 보호:
|
IP65
|
|
압력 범위:
|
0-100bar-1000bar
|
|
측정 원리:
|
절대 및 게이지 압력
|
|
압력 유형:
|
게이지 압력
|
|
이론:
|
펌프 액세서리
|
|
무게:
|
0.5kg
|
|
습식 부품 재료:
|
스테인레스 스틸
|
|
측정 매체:
|
압력, 수준 및 흐름
|
|
액체 채우기:
|
글리세린
|
|
다이어프램 재질:
|
, 바이톤, 산, 부식
|
The Ashcroft® 1259 is an economical 4.5" ASME process pressure gauge constructed from stainless steel or Monel contact materials, featuring multiple safety enhancements for reliable industrial performance.
| Process Connection | ¼ NPT, ½ NPT Male (Radial direction) |
| Liquid Contact Components | Bourdon tube: 316L SS, Monel Process connection: 316L SS, Monel |
| Non-Liquid Contact Components | Shell: PBT polybutylene terephthalate (UL94V-0 compliant) Cover ring: PBT polybutylene terephthalate (UL94V-0 compliant) |
| Dial Window Options | Ordinary glass, safety glass, acrylic |
| Pressure Ranges | 15-30,000 psi (compound ranges available) |
| Units Available | psi, bar, kg/cm², kPa |
| Dry Gauge | -20°F to 250°F (-29°C to 121°C) |
| PLUS! T Version | 20°F to 200°F (7°C to 93°C) |
| Glycerol Filled | -40°F to 200°F (-40°C to 93°C) |
| Dry Gauge | Non-enclosed shell, suitable for rainproof environments |
| Oil Filled | IP65 protection rating |
| Sealed Enclosure | IP65 protection rating |