Productdetails
Merknaam: WINTERS
Modelnummer: 2WPS-030
Document: 2wps.pdf
Betaling & het Verschepen Termijnen
Min. bestelaantal: 1
Prijs: 99usd
Levertijd: 6-8 weken
Betalingscondities: T/T
Levering vermogen: 1 ST 6-8 WEEK
|
Drukbereik:
|
Vacuüm tot 500 psi
|
Nauwkeurigheid:
|
±1,5% van de volledige schaal
|
Diafragmamateriaal:
|
SS316L, Monel, Ta, Ha C, F4, PTFE
|
Voedingsspanning:
|
AC 220V
|
Afmetingen:
|
100*100*55mm
|
Temperatuurbereik:
|
-40 tot 85°C
|
|
Drukbereik:
|
Vacuüm tot 500 psi
|
|
Nauwkeurigheid:
|
±1,5% van de volledige schaal
|
|
Diafragmamateriaal:
|
SS316L, Monel, Ta, Ha C, F4, PTFE
|
|
Voedingsspanning:
|
AC 220V
|
|
Afmetingen:
|
100*100*55mm
|
|
Temperatuurbereik:
|
-40 tot 85°C
|
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product Name | WINTERS 2WPS General Purpose Pressure Switch |
| Product Type | Piston-type pressure switch |
| Pressure Range | Vacuum to 500 psi |
| Switch Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Deadband | Fixed or adjustable |
| Set Point Adjustment | Self-locking adjustment nut |
| Accuracy | ±2% of the adjustable range |
| Housing Material | Anodized aluminum |
| Wetted Parts | Aluminum and Buna-N (Teflon® O-ring or Viton® diaphragm optional) |
| Pressure Connection | 1/4" NPTF |
| Electrical Connection | 1/2" NPTF conduit connection with screw terminals |
| Contact Rating | 10 amps @ 125/250 Vac; 3 amps @ 480 Vac |
| Number of Contacts | One (SPDT) |
| Ambient Temperature | -20°F to 165°F (-29°C to 74°C) |
| Enclosure Rating | NEMA 4, IP65 (NEMA 4X optional) |
| Approvals | UL, CSA, CRN registered, PED 97/23/EC compliant |
| Weight | 1.5 lbs |
| Warranty | 1 year |
| Proof Pressure | 1,000 psi (69 bar) |